Upravljanje tehničkim podacima

Definiraju razvoj proizvoda i njihovo funkcioniranje. Potrebno je definirati strukturu artikla (sastavnicu) i tehnološke postupke za izradu. Sastavnica se gradi na način da je struktura uvijek prikazana na ekranu (modularna i strukturna), a omogućena je i evidencija varijatnih grupa. Na osnovi sastavnice pripremljeni su razni ispisi (konstrukcijski, proizvodni, kalkulacijski...modularna sastavnica, zbirna..). U modulu je također omogućeno spremanje i arthiviranje crteža iz bilo kojeg CAD programa, a omogućen je i pregled te printanje spremljenih crteža. Tehnologija izrade definira se za svaki pojedini artikl s radnim mjestima i standardnim tehnološkim postupkom (sati, norma..).

Sadrži strukturu artikala (sastavnicu) i postupak izrade. Struktura artikala obuhvaća sve stupnjeve do konačnog proizvoda, preko sklopova, podsklopova, obrada do kupljenih dijelova i sirovina. Postupci izrade sadrže sve operacije, odnose između sastavnih dijelova i operacija, alate i radna mjesta. U područje tehničkih podataka pripada i uređeno arhiviranje crteža.
 
Modul za vođenje proizvodnih podataka daje korisniku alat za opisivanje izrade proizvoda i pripadajućih postupaka izrade. Uspostavlja i sadržava hijerarhiju strukture proizvoda u bazi podataka, uključujući sve materijalne artikle do konačnog proizvoda na najvišem nivou, preko većih sklopova i manjih podsklopova pa sve do obrada, kupljenih dijelova i sirovine. Tehničke promjene možemo uključiti s neposrednim učinkom. Opisi postupaka uključuju i sadrže sve operacije i radna mjesta vezana na svaki artikl. Taj modul omogućuje korisniku razvijanje i održavanje detaljnih sastavnica, radnih postupaka i planiranih sati. Dostupne su i informacije o proizvodima i postupcima koji su potrebni za analize i kontrole.

 

ODREĐIVANJE STRUKTURE PROIZVODA

Funkcija strukturiranja proizvoda predstavlja sredstvo kojim razvijamo i održvamo sastavnice, koje određuju logične veze između materijalnih artikala. Na taj način određujemo nadređene i podređene sastavne dijelove te njihov međusobni položaj u strukturi proizvoda. Te strukture se mogu mijenjati, npr. radi konstrukcijskih poboljšanja i promjena u postupku izrade te odluka da li neki dio izraditi u vlastitoj proizvodnji ili kupiti. S obzirom na proizvodni proces, možemo pojam strukture proizvoda različito imenovati, npr. sastavnica, popis dijelova, formula i sl.

Sustav automatski dodjeljuje i održava hjerarhiju brojeva razina. Ti brojevi su interno generirane oznake niže razine izgradnje i koriste se za nadzor postupka "razgradnja sastavnice", te pravilnosti strukture proizvoda. Razina izgradnje je u sustavu GoSoft spuštena na najnižu razinu. To znači da artiklu koji nema nikakvih sastavnih dijelova dodijelimo najnižu razinu izgradnje u strukturi, a to je razina 0. Razina ugradnje bilo kojeg artikla u strukturi se stoga izračuna za jednu više od najviše razine ugradnje njegovih neposrednih sastavnih dijelova. Na taj način razina ugradnje za sirovine i kupljene dijelove je u svim strukturama proizvoda na razini 0. Konačni proizvod ima sigurno najvišu razinu izgradnje u svojoj strukturi. Shema poravnata na najnižu razinu izgradnje je posebno prikladna za sastavljanjnivo ugradnje (P-proizvod, S-sestav, C-sestavni dio, M-materijal) a (izračunavanja) cijene proizvoda. Svaki materijalni artikl se u datoteci pojavljuje samo jednom, a zapravo može biti korišten u mnogo različitih struktura sklopova i ima samo jedan broj razine koji znači najnižu razinu ugradnje u bilo kojem sklopu (slika 8).